دسامبر 7, 2020

اولین و تنها زعفران ثبت شده در فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد)


­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نظام تولید زعفران گناباد مبتنی بر ابیاری قنات را به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی به ثبت رساند.
 فائو اعلام کرد استاندارد بالا، بهره گیری از سیستم ابیاری قنات، نقش مهم ان در تامین امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی از جمله مواردی است که زعفران ایران را در زمره میراث کشاورزی مهم جهانی قرار داده است.


یوشی هید اندو رئیس هماهنگ کننده نظام میراث کشاورزی فائو در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: مایلم به ملت ایران، برای ثبت نظام تولید زعفران این کشور به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تبریک عرض کنم.

وی افزود: این یک پیروزی بزرگ برای کشاورزان ایرانی است که در تولید این محصول سابقه ای طولانی دارند و توانسته اند با هوش و ذکاوت و حفظ نظام کاشت زعفران از طریق قنات این محصول را به خوبی و با کیفیت بسیار بالا تولید کنند.
محمد حسین عمادی نماینده دائم ایران در فائو نیز ثبت جهانی زعفران ایران را دستاورد بزرگ دیگری برای کشورمان خواند. وی گفت:ثبت زعفران ایران به عنوان یک سیستم پایدار تولید در فائو یک امتیاز بسیار بزرگ برای صنعت زعفران و بخش کشاورزی در ایران است. اولین اهمیت این قضیه، اعتبار بخشیدن به زعفران ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است. دومین اهمیت، افزایش ارزش افزوده زعفران ایران است به دلیل انکه توسط سازمان های بین المللی شناخته شده و اعتبار بیشتری به آن داده می شود که طبعا سود اصلی آن به کشاورزان و تولید کنندگان خواهد رسید.
عمادی در ادامه افزود: سومین اهمیت، افزایش کمک های بین المللی کارشناسی سازمان های بین المللی بخصوص فائو با ایران است که از این طریق ما می توانیم سیستم پایدار تولید کنونی زعفران ایران را تقویت و تولید و بهره وری را افزایش دهیم و پایداری سیستم تولیدی زعفران در ایران را بتوانیم افزیش دهیم
در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد به عنوان یکی از محصولات شاخص جغرافیایی کشور ایران به شمار می آید. سهم و رتبه تولید و صادرات ایران در این زمینه خود شاهدی بر این مدعاست که این کشور به عنوان اولین تولید کننده و ازنظر کیفیت در بین سایر کشورهای مطرح درجهان منحصر به فرد است.
فائو تاکید کرد استان خراسان بزرگترین تولید کننده زعفران جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.